Skip to main content
  • 21.12.2022
    Krištof Zevnik, PortalPlus

    Odločevalci v 30 letih samostojne Slovenije niso znali/hoteli/zmogli urediti javnega zdravstva po zahodnoevropskem modelu, kjer so zdravniki in njihove storitve vsem dostopne, ne glede na to, ali so zasebniki ali zaposleni v državni ustanovi.

  • 03.12.2022
    spletnicasopis.eu, Vid Mlakar

    Ključna razlika med slovenskim in švicarskim zdravstvenim sistemom je ta, da v Švici ne poznajo državne zdravstvene zavarovalnice. V Švici se lahko zavarujete samo pri javnih zavarovalnicah v zasebni lasti.

  • 15.10.2022
    Alojz Ihan, Delo

    Skrajni čas je, da upravljavec sistema zdravstveno stroko resno vzame v roke, vzpostavi standarde zdravstvenih storitev, izmeri vsak segment zdravstva in brez predsodkov izbere najboljši način za njegovo delovanje. Trditi, da je treba imeti samo državne zdravstvene ustanove, je bežanje državnih upravljavcev pred lastno nemočjo in nekompetenco. 

  • 24.11.2021
    Delo, Matija Tomšič

    Za dolge čakalne dobe nismo odgovorni zdravniki, ampak neodgovorni politiki...

  • 01.11.2021
    Dnevnik, Marija Špelič

    Degradacija srednjih medicinskih sester je bila strateška napaka. Srednje medicinske sestre z veliko izkušenj, s 15, 20 in več leti dela v najtežjih enotah, so morale zapustiti te enote. Danes, v času epidemije, jih ravno v najtežjih enotah primanjkuje in od njih je tudi odvisno, na kakšen način bomo premagali epidemijo.

  • 31.10.2021
    Zdravniška zbornica Slovenije

    Klevetanje učinkovito povečuje napetost, povzroča nastajanje zaprtih skupin ter ovira komunikacijo. Čeprav je kritika dobrodošla, mora temeljiti na resničnih izhodiščih in dejstvih. Zato zdravniki odločno nasprotujemo objavam, ki umeščajo zdravnike med neupravičene zaslužkarje in jih upodabljanje kot dvoživke, saj to odvrača pozornost od resničnih izzivov - spremembe rigidnega sistema, v katerem so namesto bolnika v središču drugi interesi.

  • 23.10.2021
    Milan Krek, PortalPlus

    Zakaj pri nas ne zmoremo dovolj moči, da bi se povezali in prenehali nagajati drug drugemu? Zakaj ne bi strnili vrste okoli boja proti novemu koronavirusu? Veliko držav to zmore, naša tega ne zmore, ker očitno politiki in drugi akterji ne zmorejo dovolj politične modrosti in demokratičnega obnašanja, da bi se umirili in reševali prebivalce, ne pa svojih političnih karier...

  • 07.09.2021
    Kompas USODA
  • 22.06.2021
    Milan Krek, PortalPlus

     

    Zgodilo se je nekaj, česar v vsej dolgi karieri v zdravstvu nisem doživel, pa sem veliko let delal z osebami, odvisnimi od drog, ki med ljudmi veljajo za problematične, a so vedno spoštljivo pristopali do zdravnika in tudi mi smo imeli zelo veliko empatije in spoštovanja do njih, do njihovih težav, toda nikoli niso z nasiljem prekinili delovnega procesa in nikoli niso z nasiljem vstopili v prostor med zdravnikom in bolnikom. Ta prostor med zdravnikom in bolnikom je ostal nedotaknjen in je slonel na velikem medsebojnem zaupanju in spoštovanju... 

  • 09.06.2021
    RTVSLO, Vida Petrovčič

    Dr.Blaž Mrevlje in dr.Simon Podnar v oddaji RTVSLO predstavljata izvedbeni predlog skupine zdravstvo.si za naročanje medicinskim pripomočkov v Sloveniji. 

  • 21.03.2021
    Alojz Ihan, Delo

    ...zaradi neželenih učinkov cepljenja prizadetih v prihodnjem mesecu ali celo letu dni.

    Ob tem pa je treba imeti pred očmi, da vsak dan odlaganja množičnega cepljenja prinese zdravstveno škodo v obliki covida-19 veliko več ljudem, kot jih bo zaradi morebitnih neželenih učinkov cepljenja prizadetih v prihodnjem mesecu ali celo letu dni. In razmisliti je treba tudi o verjetno pretiranem fokusu na cepivo proizvajalca AZ, saj je to v osnovi enako kot druga registrirana cepiva in je malo verjetno, da bi bil potek neželenih učinkov bistveno različen kot pri drugih cepivih.

  • 14.03.2021
    Diana Zajec, Zdravstveni portal

    Zgodba o omejevanju konkurence, o kartelnih dogovorih in o legalni kraji denarja, ki ga zbiramo za zdravljenje vseh nas, ni končana. Samo dva dni je slovenski državni dobavitelj potreboval, da je konec minulega tedna preprečil naše skupinsko naročilo instrumentov pri nemškem dobavitelju,« sporoča zobozdravnik Krištof Zevnik, ustanovitelj skupnosti Medikont, v kateri se združujejo slovenski (zobo)zdravniki, ki preprosto nočejo več preplačevati prave vrednosti medicinskega materiala, čeprav je v dolgih letih in desetletjih to postalo nekakšna javno znana, vendar zatajevana praksa, v katero si ne upa ali noče poseči nihče. Preveč je vpletenih.

  • 05.02.2021
    Imra Musić, Siol

    Kako bi lahko dolgoročno rešili težave v slovenskem zdravstvu, Burger odgovarja, da sta nam lahko vzgled dve državi. "Formula je preizkušena in deluje zelo dobro na Nizozemskem in v Švici," pojasnjuje.

    Kot pravi, gre namreč za sistem, kjer se ohrani obvezno vzajemno zdravstveno zavarovanje za zakonsko določeno košarico storitev, pri čemer lahko zavarovanci izbirajo med več zasebnimi zavarovalnicami, storitve pa se izvajajo pretežno v zasebnih zdravstvenih ustanovah.

  • 17.12.2020
    Delo, Rok Svetlič

    Še nekaj tednov tega se je lahko zdelo, da delimo usodo z drugimi državami EU, zdaj pa je postalo jasno, da ne zmoremo tistega, kar zmorejo drugi. Ukrepi so identični kot na primer v sosednji Avstriji, sprejeli so jih celo nekoliko pozneje kot mi. Toda že od prejšnjega ponedeljka tam uživajo dobršno mero normalnega življenja, vključno z odprtimi trgovskimi središči in pričakovanjem božičnih sejmov. Pokazalo se je, da posledice pandemije niso več samo bridka usoda, pač pa delno tudi naša odgovornost.

  • 15.12.2020
    Siol

    Skupno 156 zdravnikov je danes vložilo kazensko ovadbo zoper poslanca Levice Miho Kordiša. Očitajo mu spodbujanje oziroma razpihovanje sovraštva, nasilja oziroma nestrpnosti, kot je zapisano v 297. členu Kazenskega zakonika.

  • 12.12.2020
    Siol, Žiga Turk

    Iz nekaterih kriza potegne najboljše, iz drugih najslabše. Nekatere skupnosti bolj poveže, globoko razdeljene in razcepljene pa še bolj razdeli. Da se to bo prej ali slej zgodilo, smo slutili tisti, ki smo govorili, da slovenskih delitev ne moremo kar pomesti pod preprogo.

  • 06.12.2020
    Maja Ratej, RTVSLO, Zarja Muršič

    "S cepljenjem naredimo enako, kot da bi prvič preboleli okužbo. Imunske celice si razmnožimo do te mere, da lahko ustavijo okužbo. Cepljenje nam prihrani prvo bolezen. Pri nekaterih boleznih je to zelo pomembno, saj lahko te potekajo tako hudo, da močno prizadenejo človeka."-Alojz Ihan

    Povezava do članka RTVSLO

     

  • 21.11.2020
    Celjski glasnik, Nina Žoher

    “Trenutno v UKC Ljubljana poteka razpis za TAVI srčne zaklopke. Mafiozoti so skušali spraviti skozi iste zaklopke kot v Nemčiji – za 5 tisoč evrov dražje na zaklopko (za 270 zaklopk letno). Mafiozoti bi si tako lahko letno razdelili približno 1,35 milijonov vaših evrov. Zaenkrat je kraja ustavljena,” je preko Twitter profila zapisal priznani kardiolog dr. Blaž Mrevlje...

  • 31.10.2020
    Blaž Mrevlje, Siol

    ...Kajti vi, posamezniki, t. i. influenserji in politične stranke, politična krila tranzicijskega organiziranega kriminala in sistemske korupucije, ki se na tako psihopatski in primitiven način borite za vzdrževanje ugrabljenosti države, vedite, ne samo, da s tem ščitite organiziran kriminal in sistemsko korupcijo v državi ter preprečujete normalizacijo in vzpostavitev države z velikim D, pač pa in predvsem ste v času pandemije neposredno odgovorni za večje število zbolelih in večje število mrtvih sodržavljank in sodržavljanov ter večjo gospodarsko škodo, kot bi bila, če bi bili vsaj v teh časih državotvorni in bi pravočasno in solidarno pripomogli k preprečevanju epidemije in sanaciji okužb. Upam, da vam te socio- oz. psihopatije tokrat sodržavljanke in sodržavljani, davkoplačevalke in davkoplačevalci, volivke in volivci (tudi tisti pametni med vašimi) ne bodo spregledali in odpustili.

     

  • 12.10.2020
    Bogomir Štefanič, Družina

    Ukinitev državnega zdravstva in uvedbo dostopnega in kvalitetnega javnega zdravstva. Če nekdo redno plačuje zavarovanje, mu mora zdravstveni sistem omogočiti, da to zdravljenje lahko uveljavi v najkrajšem možnem času pri kateremkoli zdravniku v Sloveniji. Slovenija je edina izmed vseh evropskih držav, ki monopolno opredeljuje zdravstvo. Bolniki se lahko zdravijo samo v državnih bolnišnicah, zdravstvenih domovih in pri koncesionarjih. Ostali zdravniki za Slovenijo sploh ne obstajajo. To ustvarja monopolne pogoje državnega zdravstva.

  • 11.10.2020
    Domovina.je, Tadeja Kreč

    Zdravstvo ne propade kot Hirošima po atomski bombi, ampak tako, da ljudje ne dobijo pomoči, ki jo rabijo in ko jo rabijo...

  • 09.10.2020
    Domovina.je, Tadeja Kreč

    Javno zdravstvo je to, da so ljudje zavarovani in gredo k zdravniku bodisi v državni zdravstveni dom ali bolnišnico ali pa k zdravniku zasebniku, ne da bi morali za to dodatno plačati. Torej ne glede na finančni položaj pacienta, ampak glede na njegovo presojo tam, kjer misli, da bodo zanj boljše poskrbeli. To je prava konkurenca med enimi in drugimi. To ni nikakršna privatizacija, šele to je pravo javno zdravstvo.

  • 06.10.2020
    Nenad Glücks, Reporter

    Če je bila srce zveri tranzicijskih finančnih malverzacij državna banka NLB, je srce zveri državnega zdravstva Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Predstavljamo, zakaj imamo slabo dostopno zdravstvo.

  • 06.10.2020
    Andreja Rednak, Finance

    Na razpisu spet previsoke cene v primerjavi s tujino - za tretjino. Kljub šestim ponudnikom nobene prave konkurence in ne koristi za davkoplačevalce

  • 24.03.2020
    Siol, Verica Trstenjak

    Zato hvala vsem! Vsem, ki zdaj omogočate, da družba deluje. In mediji, nehajte svoje argumente deliti na leve in desne. Čas je resen, zasluži si objektivnost. Eni bodo tudi pod ta in pod druge članke spet pisali leve in desne komentarje. Problem je v njih, ker ne vidijo čez levo in desno ograjo svoje omejenosti. Za to ograjo bodo ostali še dolgo, ko bomo drugi ovire že preskočili. 

  • 03.02.2020
    Diana Zajec, Zdravstveni portal

    Dr. Noč je eden izmed redkih, vendar odločnih žvižgačev; ti brez strahu opozarjajo na nedopustne anomalije in korupcijo, ki že desetletja krojijo usodo slovenskega zdravstva.

  • 24.01.2020
    Nina Vistoropski, OnaPlus

    Družinska medicina v zadnjem času ponuja skrb vzbujajoče uvide, zdravniki hirajo od preobremenjenosti, študenti medicine pa ne vidijo perspektive

  • 11.01.2020
    Arrevija, Bojanka Štern

    Reforma pomeni, da sistemu spreminjamo le obliko, formo; bistvo ostaja enako. Premalo. Sistem potrebuje bistvene spremembe. Redefinirati je treba stopnjo in oblike solidarnosti z opredelitvijo košarice pravic iz obveznega zavarovanja, zmanjšati delež administrativnega trga ter omogočiti zdravo konkurenco na zavarovalniškem in izvajalskem trgu. Ob tem je treba izboljšati tudi sistemski strokovni nadzor tako nad zavarovalnicami kot izvajalci; bolnik tega ne zmore ocenjevati sam. Zdrsi na tem področju lahko povzročajo nove in nove človeške tragedije. Zgledov imamo dovolj.

  • 07.01.2020
    Ana Turk, Metropolitan

    Kam so šli milijoni dodatnega denarja za odpravo čakalnih dob, pri tem pa se čakalne dobe še povečujejo..

  • 04.01.2020
    IUS-info, Jernej Letnar Černič:

    V Sloveniji se radi pohvalimo, kako se pri nas dobro živi. A družbeno ekonomski kazalniki različnih mednarodnih organizacij kažejo, da je vsaj del te samohvale le mit. 

  • 27.12.2019
    Andrej Vranič, PortalPlus

    Odkar živim v Franciji, nisem srečal še nikogar, ki bi se pritoževal čez njihov zdravstveni sistem, čeprav so Francozi izredno kritičen in zahteven narod.

  • 14.12.2019
    Delo, Petra Juvančič

     Ko zbolimo, si želimo kakovostnih zdravstvenih storitev, ki so nam dostopne v razumnem času. 

  • 10.12.2019
    Andreja Rednak, Finance

    Pismo raziskovalca in zdravnika o tem, kako in zakaj je raziskovalna agencija še drugič zavrnila javno financiranje programa Nujna stanja v interni medicini

  • 30.11.2019
    Andrej Robida, Mladina

    Zamislite si, da se na cesti vsak deseti avto pokvari. Ali da vsak 300. avto razpade med vožnjo. To je kaos. V prometu ali pri nakupu avtomobila se s takšno ravnjo niti v sanjah ne bi mogli več sprijazniti. V zdravstvu si pa takšne razmere lahko privoščimo?

  • 24.11.2019
    Aleš Vesnaver, Delo

    Ne vem, kako razmišljate vi, moj zaključek v tej sagi je, da je to ponoven dokaz, kako škodljiv je monopol, ki ga uživa Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije v naši državi. In moje vprašanje je samo eno – kdaj bo ta Absurdistan končno nehal obstajati?

  • 05.11.2019
    Delo, Krištof Zevnik

     V Sloveniji politična večina ne ponuja idej in rešitev pred volitvami. Z veseljem pa se o zdravstvu pogovarja po volitvah.

  • 05.11.2019
    Delo, Marko Noč

    Ko je človek starejši, razmišlja tudi o tem, kakšno Slovenijo bomo zapustili svojim otrokom. Bo moja hči lahko zaživela v razviti in pravični demokratični državi ali bo morala na zahod?

  • 02.11.2019
    Diana Zajec, Zdravstveni portal

    To, kar se je zgodilo v četrtek, 17. oktobra 2019, na javni tribuni z naslovom Sistemske napake slovenskega zdravstva in kako jih odpraviti, se bo zapisalo v zgodovino. Enajsterica slovenskih zdravnikov, ki so se, vsak na svojem področju, uveljavili kot izvrstni strokovnjaki – trije od njih delajo v Nemčiji, Franciji oziroma Veliki Britaniji –, so bili že doslej znani kot razumniki in obenem oporečniki, ki niso pripravljeni pristajati na nadaljnje ropanje zdravstvenega sistema, v katerem sta korupcija in pokvarjenost tako na gosto prepredli svoje mreže, da posledice občuti prav vsak prebivalec Slovenije.

  • 02.11.2019
    Diana Zajec, Zdravstveni portal

    »Kraje in kriminalna dejanja v zdravstvu, onemogočanje zdravnikov in drugi škandali so posledica trgovanja z uslugami med ljudmi na najodgovornejših mestih; gre za klientelizem s podporo politične večine.«