Skip to main content

JZ-rešitev

Zasebni izvajalci - svobodni zdravniki družinske medicine so temelj dostopnega javnega zdravstva!

V skupini zdravstvo.si smo pripravili primerjalno analizo opredeljenih oseb pri družinskih zdravnikih na dan 31.12.2022.

Analiza razkriva to kar potrjujejo dostopni javni zdravstveni sistemi v EU (Avstrija, Nemčija, Nizozemska, Francija, Finska…). Zasebni izvajalci - svobodni zdravniki družinske medicine so temelj dostopnega javnega zdravstva.

Zdravniki družinske medicine zaposleni v zdravstvenih domovih (ZD) imajo zaradi posledic slabega upravljanja in organizacije v državnem zdravstvu manj opredeljenih oseb, kot zasebniki s koncesijo (ZK).

Pogoji za ureditev slovenskega zdravstva

Človekovo zdravje je ena od najpomembnejših ustavnih vrednot. Je namreč predpogoj drugih človekovih pravic in ima zaradi tega med človekovimi pravicami osrednje mesto. To je tudi razlog, da ima država pozitivno dolžnost urediti obvezno zdravstveno zavarovanje. Posledično ima zakonodajalec izključno pravico določiti način uresničevanja pravice do zdravstvenega varstva, ustavnosodna presoja zakonske ureditve pravice do zdravstvenega varstva pa je praviloma zadržana.

Reforma se bi morala začeti s pravo definicijo javnega zdravstva

Slovenija pravega prehoda iz postsocialističnega v sodoben evropski model javnega zdravstva, kljub demokratizaciji in vstopu v Evropsko unijo, še ni naredila. V teh dneh smo, po letu obljub, le prišli do dokumenta s 55 točkami, ki marsikje naslavlja detajle, občasno spominja na spisek želja, nikakor pa ne vsebuje jasne strategije razvoja našega zdravstva v naslednjih letih. Poleg tega bo kmalu svoj mandat nastopila tudi nova ministrica za zdravje, od katere vsi pričakujemo veliko, ne bo ji pa lahko.

Ali javni izvajalci zdravstvene dejavnosti spoštujejo človekove pravice vseh deležnikov v zdravstvenem sektorju?

V Sloveniji pacienti poročajo o težavah pri vpisu k družinskemu zdravniku, tudi v gosto naseljenih urbanih območjih. Poleg tega zdravstveni domovi poročajo o težavah z likvidnostjo, ki ogroža redno plačilo zaposlenih plač družinskih zdravnikov ter nenehno pozivajo k dodatnemu financiranju proračuna v zdravstvenem sektorju, še posebej po krizi zaradi pandemije COVID-19.